Informace o nás

Klub českých turistů Ještědská oblast funguje od 1.1.2003.

Jsou zde začleněny tři desítky odborů z Libereckého kraje. Sestává se ze západní části Krkonoš, Semilska,  Jablonecka, Liberecka, Turnovska a Českolipska.

Liberecký kraj je součástí Euroregionu Nisa, který je tvořen společně s oblastmi Horní Lužice v Německu a Dolního Slezska v Polsku. K návštěvám sousedů v Euroregionu přispívá zejména slevový železniční regionální systém.   Velká část výletů , které pořádají odbory KČT pro své členy směřuje do příhraničních oblastí Žitavských hor, Lužice, Saského Švýcarska a Slezska. Vybudovaná Hřebenovka, turistická magistrála propojila obrovské území od Českého a Saského Švýcarska přes Lužické ,Žitavské a Jizerské hory do Krkonoš. Odděluje pěší turisty od cyklistů a v zimě umožní průjezd běžkařům, zároveň odklání část návštěvníků z nejvíce frekventovaných tras. Dalším propojením oblastí Německa, Česka a Polska je i znovuobnovení železničního spojení z Harrachova do Jelení Hory v Polsku, které umožňuje i např. dopravu německých a českých turistů do  polské části Krkonoš.

V horských oblastech je dlouhé zimní období, podmínky jsou vhodné k lyžování. Propojením Jizerskohorské lyžařské magistrály s kvalitně udržovanou magistrálou v Polsku vznikl v Jizerských horách největší běžkařský areál ve střední Evropě. Pomohla tomu zejména popularita Jizerské padesátky a Biegu Piastow v Polsku . Obou akcí se účastní i členové KČT. Tras Magistrály využívají i organizátoři lyžařských přejezdů pořádaných oddíly KČT v oblasti, jako jsou známé přejezdy Jizerských hor, který v několika turnusech dlouhá léta pořádají organizátoři z Jablonce/N.

K oblíbeným návštěvním cílům v kraji patří hrady a zámky Sychrov, Frýdlant, Trosky, Valdštejn, HrubýRohovec, Grabštejn, Lemberk, Bezděz, Houska, Zákupy a četná muzea. Jizerské hory jsou známy velkým množstvím rozhleden a vyhlídek, na mnohých z nich začínají turisté každoročně novou sezónu Novoročními výstupy. Velkou popularitu a návštěvnost mají dlouhodobě turistické akce pořádané v Líšném v Českém Ráji, v Mníšku u Liberce atd., jejich seznam je uveden v krajském i celostátním kalendáři KČT. V kraji je možno plnit řadu Oblastních odznaků a výkonnostní odznaky jednotlivých přesunů. Oblast pořádá každoročně seminář cvičitelů a organizátorů akcí vždy v jiné části libereckého kraje.